Хоча почесне звання серця автомобіля зазвичай приймає на свою честь двигун, акумулятор теж не губиться в цій ієрархії, оскільки саме акумулятор наповнює сотні метрів і кілометри проводки в автомобілі енергійним життям, робить можливим роботу електронного блока управління двигуном, всіх електричних допоміжних систем, обігріву скла і сидінь, функції масажу, автоматичного паркувальника та багато, багато іншого. Безумовно, без акумулятора ваш сучасний автомобіль нікуди не поїде. Саме тому водії мають на приміті магазин акумуляторів у Львові, адже їх періодично доводиться замінювати. І ще кожному водієві важливо знати, як правильно його експлуатувати та доглядати, щоб він прослужив довгі роки.
Цікаві факти з життя автомобільних акумуляторів
Найважливіше, що необхідно знати з історії автомобільного акумулятора, це його вік, адже стандарт свинцево-кислотного акумулятора використовується в автомобілях вже більше 100 років. І йому, насправді, весь цей час майже не існувало гідних альтернатив.
12 Вольт є стандартом для легкових авто, тому що ця напруга оптимальна для роботи стартера, освітлення та інших систем. Проте так не завжди. До приклоду, у вантажних автомобілях, автобусах та інших транспортних засобах з більшим енергоспоживанням використовуються 24-вольтові акумулятори використовуються, а ось в надсучасних легкових автомобілях, що оснащені гібридними або електричними силовими установками, складним та ресурсоємкісним додатковим устаткуванням, все частіше використовуються 48-вольтові системи.
Альтернативи свинцево-кислотним акумуляторам
Нащастя, епоха панування ненадійних та не надто витривалих свинцево-кислотних акумуляторів добігає свого кінця, адже у старої сторічної технології вже є сильні альтернативні рішення, а саме:
- AGM. Герметизовані акумулятори з абсорбованим електролітом. Мають більшу ємність, стійкість до вібрацій та термін служби (до 10 років).
- Гелієві. Схожі на AGM, але використовують гелеподібний електроліт. Мають ще більший термін служби (до 12 років), але й дорожчі.
- Літієві. Найлегші, потужні та довговічні (до 15 років), але й найдорожчі.
Об’єми виробництва, які вражають
Щорічно у світі виробляється близько 160 мільйонів свинцево-кислотних акумуляторів для автомобілів. AGM та гелієві акумулятори становлять близько 5% від цього ринку, а ось на літієві акумулятори поки припадає частка ринку менше 1%, оскільки вони невиправдано дорогі.
Заміна акумулятора
В середньому акумулятор в автомобілі замінюють кожні 4-5 років. Зрозуміти, що підійшов час, можна за наступними ознаками:
- Невпевнений, складний чи повільний запуск двигуна, особливо якщо він погіршується з настанням холодів;
- тьмяне світло фар;
- Сповільнення роботи електроприладів.
Здоров’я акумулятора
Хоча ресурс акумулятора є вичерпним, термін його заміни можна значно збільшити, якщо дотримуватися простих правил щодо його підтримки в гарному робочому тонусі. Ось що необхідно робити:
- Регулярно перевіряти рівень електроліту (для свинцево-кислотних акумуляторів) і доповнювати його при перших ознаках зниження від норми.
- Не допускати повного розряду акумулятора і підзаряджати його не тільки за рахунок роботи штатного генератора автомобіля.
- Використовувати зарядний пристрій для підзарядки акумулятора взимку або якщо ви їздите рідко.
- Уникати коротких замикань.
Крім того, акумулятор можна зарядити, проїхавши близько 100-150 км, але це залежить від умов їзди. Рекомендується їздити на автомобілі не менше 30 хвилин кілька разів на тиждень, щоб акумулятор був у гарному тонусі. Слід враховувати, що взимку акумулятор розряджається швидше, тому його потрібно частіше перевіряти та заряджати саме в холодну пору року.
Також для здоров’я акумулятора не буде зайвим:
- Уникати тривалого паркування під прямими променями сонця в найспекотніші дні щоб уникнути перегріву акумулятора.
- Слідкувати за чистотою клем акумулятора.
- При заміні акумулятора обирати сумісну модель з характеристиками, рекомендованими виробником автомобіля.
Дотримуючись цих простих порад, ви можете значно продовжити термін служби акумулятора вашого автомобіля.