Лабораторні дослідження є важливою складовою багатьох сфер. Саме тому облаштуванню лабораторії важливо приділити особливу увагу. Яке лабораторне обладнання потрібно мати для належної роботи дослідницької установи — розповідаємо в цій статті.
Які існують види лабораторного обладнання
Для належної роботи лабораторія повинна мати цілий ряд різноманітного обладнання. Все воно поділяється на кілька категорій, залежно від функціонального призначення:
- Загальнолабораторне. Це найпоширеніший тип обладнання, який використовується у всіх дослідних центрах. До цієї категорії входять різноманітні лабораторні меблі (шафи, столи) та посуд, а також термостати, центрифуги тощо.
- Вимірювальне. Такі прилади дозволяють отримувати певні цифрові показники досліджуваних речовин. Вимірювальним обладнанням є датчики, термометри, лічильники, pH-метри.
- Аналітичне. Завдяки таким пристроям можна отримувати показники якості та кількості певної речовини. Аналітичне обладнання підходить для хімічного, фізичного, біологічного та хіміко-фізичного аналізу.
- Випробувальне. Застосовується для розв’язання конкретної проблеми. До цієї категорії відносять різноманітні стенди, випробувальні установки тощо.
- Спеціалізоване. Також виготовляється під конкретну потребу. Спеціалізованим обладнанням є аналізатори ґрунту, пристрої для дослідження якості продуктів.
Також окремо слід виділити обладнання для пересувних лабораторій. Такі пристрої використовуються в різних умовах та вирізняються компактними розмірами.
Яке обладнання потрібно мати в лабораторії
Незалежно від сфери діяльності, кожна сучасна лабораторія повинна мати набір певного обладнання. Серед нього основними складовими є:
- хімічні реагенти;
- вимірювачі;
- центрифуги;
- інкубатори;
- нагрівачі;
- випарники;
- газогенератори;
- концентратори;
- хроматографи.
Також у лабораторії повинні бути шприци, піпетки, флакони. Все обладнання повинне відповідати правилам з охорони праці та техніки безпеки.
Як вибрати обладнання за типом лабораторії
Різні види лабораторій можуть потребувати певного спеціального обладнання. Наприклад:
- Для бактеріологічної та мікробіологічної лабораторії — потрібне таке обладнання як паровий автоклав, сухожаровий стерилізатор, УФ-бокс, pH-метр, центрифуга, магнітна мішалка, шейкер.
- Для оснащення аналітичної лабораторії — необхідно мати сушильну шафу, магнітну мішалку, лабораторні ваги та інші сертифіковані прилади. Меблі для лабораторії повинні бути зручними та такими, що легко очищуються.
- Для фармацевтичної лабораторії — знадобиться високоточне аналітичне обладнання, наприклад, спектрофотометри, рефрактометри, аналітичні ваги, pH-метри.
- Для оснащення харчових лабораторій молочної промисловості та косметології — потрібна верхньопривідна мішалка, вологомір, термостат.
Обладнання лабораторії є важливою складовою для її функціонування. Від його якості, точності та відповідності завданням залежать результати досліджень та безпека працівників. Ознайомитись з різними видами лабораторного обладнання та придбати потрібне можна в магазині simvolt.ua.