Вийти зранку в гараж чи на стоянку, підзарядити свій електромобіль і виїхати на дорогу зі «свіжою» батареєю – ймовірно так ви собі уявляли ідеальний початок дня для власника зеленого транспорту. А щоб поповнити заряд батарею, потрібна домашня зарядна станція для електромобіля. Як її вибрати та на що звертати увагу? Сьогодні ми розповімо вам про зарядні пристрої.
Типи зарядних станцій
Нагадуємо, що електричний струм може бути постійним та змінним. Батареї електромобілів сприймають тільки постійний струм, але заряджати автівку можна навіть змінним. Секрет у вбудованому перетворювачі струму, що мають всі електрокари. Потужність перетворювача залежить від моделі автівки. Режими зарядки:
- Швидка. Зарядка постійним струмом та при великій напрузі. У цьому режимі заряд батарей поповнюється максимум до 80%, а потім струм зменшується;
- Повільна. Зарядка змінним струмом у широкому діапазоні напруг. У цьому режимі можна зарядити батарею до 100%.
Певно читачі помітили, що протягом останніх років зарядні станції для електромобілів в Україні стали досить розповсюдженими. Сьогодні їх можна знайти не тільки у великих містах. А найзаповзятливіші водії можуть купити портативний пристрій та зовсім не залежати від зарядної інфраструктури.
Як працює домашня зарядна станція для електромобіля
Пропонуємо трохи порахувати. Вартість 1 кВт електроенергії для побутових споживачів сьогодні становить 4,32 грн вдень та 2,16 грн вночі. Візьмемо Volkswagen ID.4 Crozz у комплектації Pure+ з батареєю ємністю 84,8 кВт. Цей електромобіль має великий попит серед українських водіїв. І одна з причин – низька вартість 1 км за кермом цього авто. Ось кілька цифр:
- Повна зарядка “від розетки” займає 9-12 годин залежно від моделі авто та ємності батареї;
- Вартість зарядки батареї ємністю 84,8 кВт складатиме 336 / 168 грн;
- Вартість 100 км якщо заряджатись днем складатиме 66,1 грн.
За деякими розрахунками, експлуатація електрокара коштує більш ніж в 5 разів дешевше за експлуатацію звичної автівки. Вартості обслуговування порівнянні. Тому купити власні зарядні станції для електромобілів в Україні варто всім власникам зеленого транспорту, адже це дозволяє економити значні кошти.
Домашні зарядні пристрою можуть бути настінними та портативними. В обох випадках пристрій приєднується до побутової електромережі та працює майже як блок живлення комп’ютера. Деякі моделі зарядних пристроїв навіть мають невеликий дисплей, на якому можна бачити прогрес зарядки, та бездротові функції. Наприклад, за допомогою смартфона власник електрокара може вимикати зарядку де б він не був – це дуже зручно.
Як вибрати зарядний пристрій для електроавтомобілів
Щоб обрати зарядні пристрої для електромобілів треба одразу визначитись з його функціями. Якщо ви хочете побудувати комерційну електрозаправку, вам варто звернути увагу на потужні зарядки з кількома пістолетами та максимальним набором додаткових функцій. Якщо ж ви обираєте пристрій для домашнього використання, експерти Ncars радять звертати увагу на:
- Потужність пристрою – для домашніх зарядок вона обмежена 11 кВт;
- Робоча напруга та струм – до 265 чи 440 В та 32 А відповідно;
- Довжина кабелю – щонайменше 4 метри;
- Клас захисту – не нижче за IP65.
Додаткові функції та елементи, на кшталт LED-дисплея, обирайте на свій розсуд – вони впливають тільки на зручність використання пристрою. Матеріал корпусу також не має великого значення. А от довжина кабелю є важливим параметром. Як показала практика, 3-метрових кабелів зазвичай не вистачає для комфортного використання зарядної станції навіть у себе вдома.